Végre rájöttem hogy a hajdinalisztet tészta készítésére is használják, a japánok Soba tésztája igazából hajdina tésztát jelent. Elkezdtem utána olvasni hogy hogyan kellene elkészíteni, de nagyon sok ellentmondó információval találkoztam, hát igen, ez az Internet! Kell-e tojás hozzá? Keverjem-e más liszttel?
A japánok nem használnak tojást. Általában 80% hajdinalisztet használnak és 20% sikért tartalmazó lisztet (nem tönkölybúzát, inkább sima lisztet!). Lehet persze tisztán hajdinaliszttel is készíteni, de sokkal nehezebb, mivel a sikér a ragasztó a tésztában. A másik fontos dolog hogy a hajdinaliszttel készült tésztát nem szabad pihentetni mint a többit. Ha elkezdted a tésztát megállás nélkül be is kell fejezni. Ez egybevág a tapasztalataimmal. És persze kell 10 év tapasztalat a készítéséhez
Hozzávalók (4 adag):
- 16 dkg hajdinaliszt
- 4 dkg sima liszt
- só
- langyos víz
Elkészítés:
Az átszitált liszthez fokozatosan hozzáadjuk a langyos vizet , amiben előzőleg feloldottuk a sót. Nem kell hozzá sok víz. Az eredménynek rugalmas nem ragadós tésztának kell lennie. Nem pihentetjük, hanem kinyújtjuk. Késsel vagy tésztagéppel feldaraboljuk.
Egy video a készítésről:
A feléből cérnametéltet, a másik feléből pedig széles metéltet készítettem. A széles metélt kb 2 személyes adag volt. (Párolt cukkini és tejszín került rá és sült halhoz ettük köretnek. Ehhez először a cukkinit pároltam meg, hozzákevertem a tésztát, kicsit sütöttem őket együtt, majd tejszínt öntöttem rá. Felforraltam, majd kikapcsoltam a főzőlapot és otthagytam míg elkészült a hal. Persze só és bors is került bele.) Utólag úgy gondolom a széles metélt volt a jobb választás. Az valamiért sokkal finomabb lett, ráadásul a japánok ezt is teszik levesbe. Egy ramen leves elkészítésének a videoján láttam.
Comments powered by CComment